Praca naukowa

Pisanie i publikowanie to jeden z głównych „obowiązków” filologa. W ciągu kilku lat starałem się wywiązać z niego w miarę rzetelnie :-) – uzbierało się kilka różnorodnych wydawnictw. Przedstawiam tu niektóre z nich. Chętnie zapoznam się z opiniami czytelników.

Śląsk

Od fascynacji i głębokiego przywiązania do "najmniejszej ojczyzny" zaczęła się moja działalność naukowa, redakcyjna i publicystyczna. Owocem pięciu konferencji śląskoznawczych organizowanych przeze mnie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego są tomy zawierające wygłoszone na sesjach teksty.

 

 

 

Śląsk inaczej.
Materiały I sesji śląskoznawczej Pracowników Naukowych i Studentów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego.
Katowice 1997.
Familok.
Materiały II sesji śląskoznawczej Pracowników Naukowych, Studentów i Gości Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego.
Katowice 1998.
Nowy Śląsk.
Materiały III sesji śląskoznawczej Pracowników Naukowych, Studentów i Gości Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego.
Katowice 1999.
Hałda.
Materiały IV sesji śląskoznawczej Pracowników Naukowych, Studentów i Gości Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego.
Katowice 2000.
Śląsk literacki.
Materiały V sesji śląskoznawczej Pracowników Naukowych, Studentów i Gości Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego.
Katowice 2001.

 

 

 

Autorskie podsumowanie konferencji zaprezentowałem w tekście:

 

Śląskie debaty na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego.
"Śląskie Miscellanea", tom 14.
Katowice 2001.

 

 

 

Śląskowi poświęconych było kilka innych moich tekstów, m.in. zamieszczonych w miesięczniku społeczno-kulturalnym "Śląsk" (w którym przez blisko trzy lata prowadziłem rubrykę Edukacja regionalna - ten etap działalności podsumowałem tekstem Edukacja regionalna - Podsumowanie w numerze 5/2003.

 

 

 

Do "śląskich" tekstów, z których jestem szczególnie dumny zaliczyć można:

 

 

 

Piekary: Jak co roku, tymi samymi drogami
("Śląsk", nr 8/2001)
Poetyka hałdy
("Śląsk", nr 7/2004)