Konkurs - "Po co nam Unia Europejska?"

.

Parę miesięcy temu, podczas spotkania z uczniami VI klasy szkoły podstawowej w Bytomiu (którą to klasę sześć lat wcześniej miałem okazję pasować na uczniów), jeden z chłopaków zapytał mnie: "Po co mamy być w Unii Europejskiej, skoro za kilka lat będziemy do jej budżetu więcej wpłacać, niż otrzymywać?" Pytanie o tyle trafne, że pokazuje, że wkrótce staniemy przed koniecznością wytłumaczenia eurosceptykom, dlaczego Polska dopłaca do Bułgarii, czy Chorwacji skoro tak jest ciepło i są takie fajne plaże?

Wpis Tarnowskich Gór na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

.

"Tarnowskie Góry - Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach", czyli "Tarnowskie Góry - Lead-Silver-Zinc Mine and its Underground Water Management System" - to oficjalna treść wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO przyjęta 9 lipca. Wielkie gratulacje dla Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz autorów wniosku, ze Zbyszkiem Pawlakiem na czele. Dokonaliście wielkiej rzeczy, której znaczenie trudno przecenić! To był chyba najważniejszy dzień w historii naszego miasta po 1945 r.

Konkurs #UNESCOwTG rozstrzygnięty

.

Poseł do PE prof. Jerzy Buzek oraz poseł na Sejm RP Tomasz Głogowski zorganizowali w maju konkurs pod hasłem #UNESCOwTG. Zadaniem było wykonanie fotografii lub stworzenie hasła promującego wpis tarnogórskich obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wśród zgłoszeń konkursowych przeważającą większość prac stanowiły hasła promujące. Wybór zwycięzców nie był łatwy, ale po burzliwych naradach jury ogłosiło werdykt. Zwycięzcami ostatecznie ex aequo zostali: Jarosław Wesołek z Tarnowskich Gór z hasłem: Sztolnia, hałda, park, srebrzysta woda - to Tarnowskie Góry do UNESCO doda; Grzegorz Modrzyński – również z Tarnowskich Gór, który zaproponował hasło: Tarnogórskie skarby; szyby, góry, sztolnie, woda to Unesco się spodoba; a także Robert Opara - uczeń Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim z hasłem: Sztolnie Czarnego Pstrąga UNESCO rekomenduje, ponieważ wiele atrakcji wszystkim gwarantuje.

Zwycięzcy konkursu na przełomie maja i czerwca wyjechali na wycieczkę do Brukseli, gdzie zobaczyli najciekawsze i najbardziej znane miejsca belgijskiej stolicy. Dodatkowo podczas wyjazdu spotkali się z prof. Jerzym Buzkiem i wzięli udział w wystawie promującej tarnogórskie podziemia, która odbyła się w siedzibie Parlamentu Europejskiego.

Wizyta Ambasador Chorwacji w Tarnowskich Górach

.

Dziś na zaproszenie posła Tomasza Głogowskiego Tarnowskie Góry odwiedziła Ambasador Chorwacji Andrea Bekić, towarzyszyli jej małżonek i syn.

W lipcu na Kongresie UNESCO ambasadorowie 21 krajów wchodzących w skład Komitetu ds. Światowego Dziedzictwa podejmą decyzję w sprawie wpisu Tarnowskich Gór na tę prestiżową listę. Chorwacja znajduje się w gronie tych krajów. Gościom została pokazana Zabytkowa Kopalnia Srebra, a władze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przedstawiły starania o wpis na listę UNESCO.

Otwarcie biura poselskiego w Bytomiu

.


Dziś w Bytomiu poseł Tomasz Głogowski otworzył nowo powstałe Biuro Poselsko–Senatorskie, które będę dzielił z poseł Krystyną Szumilas oraz senatorem Andrzejem Misiołkiem. Biuro Poselsko-Senatorskie mieści się w Bytomiu przy ul. Katowickiej 7/13 (I piętro). Dokładne godziny jego pracy zostaną ustalone już wkrótce, a informacja na ich temat znajdzie się w zakładce „biura poselskie”.

Spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 51 w Bytomiu

.

23 maja Tomasz Głogowski odwiedził Szkołę Podstawowa nr 51 w Bytomiu, gdzie spotkał się z uczniami klas VI podczas lekcji parlamentarnej. Poseł opowiedział jak wygląda proces legislacyjny oraz na czym polega praca parlamentarna. Na zakończenie uczniowie mieli też okazję zadać pytania.

Tarnogórski parlamentarzysta odwiedził bytomską Szkołę Podstawową nr 51 po raz pierwszy w 2011 roku wraz z ówczesną Minister Edukacji Narodowej, kiedy brał udział w pasowaniu uczniów klas pierwszych. Miło było ponownie gościć w placówce po tych kilku latach.

Inauguracja Tarnogórskiego Klubu Obywatelskiego z udziałem europosła Jarosława Wałęsy

.

6 maja zainaugurował swoją działalność Tarnogórski Klub Obywatelski. Na początek dyskusja "Koniec Europy?" z udziałem europosła Jarosława Wałęsy, który odwiedził Tarnowskie Góry na zaproszenie posła Tomasza Głogowskiego.

Przed spotkaniem Klubu Obywatelskiego europoseł Jarosław Wałęsa zwiedził Zabytkowa Kopalnię Srebra, która jest częścią tarnogórskich podziemi aktualnie ubiegających się o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

 

Więcej na FB https://www.facebook.com/ko.tarnowskiegory/

Wizyta marszałka Województwa Śląskiego

.

Dziś na zaproszenie posła Tomasza Głogowskiego Tarnowskie Góry odwiedził marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. W ramach wizyty marszałek spotkał się ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz zwiedził Zabytkową Kopalnie Srebra.

Od wielu lat trwają starania związane z wpisaniem obiektów pogórniczych w Tarnowskich Górach na listę UNESCO - wniosek został złożony, decyzja zapadnie w przyszłym roku.

Województwo śląskie także zaangażowało się w działania związane z UNESCO, a może w tej sprawie pomóc w kilku obszarach - zarówno promocyjnych, jak wynikających z faktu, że jest zarządcą (bezpośrednim lub pośrednim) niektórych obiektów objętych wnioskiem.